2016 - Spotkanie "Rzeczywistość Edukacyjna wobec dysfunkcji wzroku"

Spotkanie pt. „Zobaczyć Niewidzialne – Rzeczywistość Edukacyjna Wobec Dysfunkcji Wzroku” zorganizowane przez Zakład Pedagogiki Specjalnej i Koło Naukowe Pedagogów odbyła się 10 marca 2016 roku w Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji (WEiNoE) w Cieszynie.  W imieniu organizatorów konferencję otwarły dr Sylwia Wrona oraz inicjatorka wydarzenia, studentka WEiNoE Joanna Kapias. W trakcie konferencji zaproszeni goście specjalni, głuchoniewidomy Krzysztof Wostal oraz niewidoma Daria Bizoń, opowiedzieli o swojej ścieżce edukacji. Odpowiadali na liczne pytania słuchaczy dotyczące funkcjonowania społecznego i trudności życia codziennego osób niewidomych. W spotkaniu wzięli udział studenci i wykładowcy WEiNoE oraz zaproszeni kolejni goście specjalni: Małgorzata Kapias, Jarosław Ferdynus i Anna Warzecha.

            Podczas części warsztatowej każdy mógł zagrać w „przestrzenne domino" , dotykowe warcaby, dźwiękową wersję gry memory, obejrzeć i wypróbować liczne inne pomoce dydaktyczne, poznać w praktyce pismo Braille’a, przetestować specjalistyczne sprzęty takie jak np. wagi udźwiękowione, penfriend, tester kolorów, sprzęt optyczny i wiele innych. Uczestnicy zmierzyli się również z  czytaniem wypukłych rysunków oraz z poruszaniem się z białą laską.  Pan Krzysztof Wostal przedstawił jak osoby niewidome korzystają z komputera oraz telefonów komórkowych.

            Aby jak najlepiej zrozumieć sytuację osób słabowidzących i niewidomych wszystkie proponowane czynności odbywały się w symulatorach widzenia. Przedstawiono filmy obrazujące jak widzą osoby słabowidzące i jakie są następstwa funkcjonalne poszczególnych dysfunkcji wzrokowych.  

 Wszystkim gościom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za udział i ogromną ilość pozytywnej energii, jaką od Państwa otrzymaliśmy. Jest to dla nas motywacja do dalszego działania i propagowania świadomości na temat funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku.

Daria Bizoń i Krzysztof Wostal podczas referatu

Małgorzata Kapias i Daria Bizoń siedzące za stoiskiem z dostosowanym sprzętem gospodarstwa domowego. Przed stoiskiem stoją studenci.

Warsztaty - młoda kobieta w opasce na oczach schodzi ze schodów. W ręce trzyma białą laskę.

Warsztaty - dwie młode kobiety poruszają się po korytarzu. Jedna ma zasłonięte oczy i białą laskę w ręce. Druga jest przewdonikiem.

Warsztaty - uczestnicy grają w warcaby bez użycia wzroku

Warsztaty - Dr Wrona tłumacząca uczestnikom podstawy pisma Braille'a

Warsztaty - uczestnicy grają w dotykowe memory bez użycia wzroku

 

Wolontariuszka przy stoisku z dostosowanymi dla osób z niepełnosprawnością wzroku pomocami dydaktycznymi

Warsztaty - Uczestnicy grają w warcaby w symulatorach braku wzroku.

Słuchacze - Sala Konferencyjna            

Dr Sylwia Wrona podczas przemówienia otwierającego spotkanie