2017 - Warsztaty "Zobaczyć Niewidzialne"

Ponad 120 uczniów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych w ramach II Tyflokonferencj „Zobaczyć Niewidzialne”. 13 Listopada 2017 do murów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji dotarli uczniowie ZST w Cieszynie, I LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, Gimnazjum polskiego im. J. Słowackiego w Czeskim Cieszynie, SP nr 5 w Cieszynie oraz ZS im. W. Szybińskiego w Cieszynie.

Dla młodzieży przygotowaliśmy pięć warsztatów, podczas których można było samemu poczuć się jak osoba niewidoma.

Pierwszy z warsztatów prowadzony przez niewidomą p. Małgorzatę Wiechę z Bielska-Białej dotyczył orientacji przestrzennej. Uczniowie po krótkiej pogadance na temat tego, w jaki sposób pomóc osobie niewidomej nie szkodząc oraz w jakiś sposób przemieszczać się z użyciem białej laski mieli możliwość samodzielnie przejść się w goglach i z laską po korytarzach naszego wydziału.

Drugi warsztat prowadzony również przez osobę niewidomą, dziennikarza portalu ox.pl Andrzeja Koenig dotyczył pisma punktowego Braille’a. Uczestnicy po zapoznaniu się z podstawami teoretycznymi sami chwycili za tabliczki i rysiki.

Kolejną atrakcją było stoisko ze sprzętem gospodarstwa domowego. Niewidoma Małgorzata Kapias z Chybia wprowadzała uczniów w tajniki prowadzenia domu bez użycia wzroku. Każdy mógł m.in. zważyć się na udźwiękowionej wadze, zmierzyć ciśnienie „gadającym” ciśnieniomierzem, wypróbować sprzęty typu penfriend, test kolor oraz obsłużyć komputer z udźwiękowionym oprogramowaniem.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z grami, na którym bez użycia wzroku uczestnicy warsztatów mogli zagrać w domino, memory, warcaby i chińczyka.

Dzięki uprzejmości P. Urszuli Górny, właścicielki sklepu „Frykas”, która udostępniła nam produkty zorganizowaliśmy symulator sklepu. Młodzież z zasłoniętymi oczami miała za zadanie zrobić zakupy z zapamiętanej przed wejściem listy. Reakcji na tą niecodzienną sytuację było wiele, a zabawnych sytuacji jeszcze więcej.

Zarówno od nauczycieli, jak i samej młodzieży otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów zwrotnych. Przeżycie pewnych rzeczy samemu pozwala w prosty sposób uświadomić sobie, z jakimi barierami codziennie zmagają się osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”, Zakład Pedagogiki Specjalnej, Polski Związek Niewidomych – koło w Cieszynie, Koło Naukowe Pedagogów.

 

autorami zdjęć są:

Paulina Woźnica

Ewelina Tyszewska

tekst: Joanna Kapias

Uczennice wokół stoiska na temat pisma Braille'a

nastolatek z zasłoniętymi oczami stojący przed wolontariuszką "ekspedientką" w symulatorze sklepu

Nastolatki z zasłoniętymi oczami układające dotykowe domino

Grupa młodzieży oglądająca sprzęt gospodarstwa domowego oraz udźwiękowiony komputer i smartfon

Czworo nastolatków siedzących wokół stołu. Każdy z nich ma na oczach opaskę. Grają w dostosowaną gę "Chińczyk"

Nastolatek w zasłoniętych oczach gra w dostosowane warcaby

zegarki brajlowskie na stoisku ze sprzętem dla niewidomych

młodzi mężczyźni poruszający się po schodach. Jeden z nich ma zasłonięte oczy i białą laskę. Drugi go asekuruje